اکتیودایرکتوری ( Active Directory ) چیست ؟

سرویس و قابلیتی بر روی سیستم های ویندوزی شرکت میکروسافت است که امکان مدیریت اجزای شبکه نظیر کاربران ، قوانین و سیاست ها و .. را به مدیران شبکه و همچنین کاربران آن می دهد . شما در اکتیو دایرکتوری یوزرهای موجود در شبکه را تعریف کرده و قوانینی روی انها اعمال میکنید و شبکه خود را مدیریت میکنید . سروی که دامین مورد نظر شما را مدیریت میکند Domain Controller نامیده میشود ، یعنی این سرور حاوی تمامی اطلاعات مدیریتی میباشد .
در شبکه ای مبتنی بر دامین هنگامیکه سیستم عامل کاربران بالا می آید آنها یوزر نیم و پسورد تعیین شده را وارد کرده و این اطلاعات به سمت سرور اکتیو دایرکتوری مربوط به دامین رفته و در صورت صحیح بودن اطلاعات کاربری اجازه ورود کاربر به سیستم عامل خود را خواهد داد
قوانینی هم که مدیر شبکه بر روی سیستم عامل کاربران شبکه وضع کرده هنگام ورود کاربران اعمال میشود به عنوان مثال مدیر شبکه اجازه اجرای برنامه را به شما نداده . این قانون هنگام ورود شما به سیستم بعد از وارد کردن رمز عبور و تایید آن بر روی سیستم شما اعمال میشود .
از اجزای مهم اکتیو دایرکتوری به DNS و DHCP میتوان اشاره کرد

شبكه استاندارد مبتني بر Active Directory شامل موارد زير است:1- سرور قدرتمند و استاندارد به همراه سيستم عامل ويندوز سرور
2- ايستگاه هاي كاري مناسب جهت كار در شبكه با داشتن ويندوزهاي مبتني بر NT ( بطور مثال نسخه هاي Home Edition قابليت هاي لازم را براي كار در شبكه نخواهند داشت )
3- شبكه كامپيوتري استاندارد مبتني بر اصول كابل كشي ساخت يافته
4- پروتكل TCP/IP و همچنين File Sharing در كليه كامپيوترهاي شبكه بايد فعال باشند.
5- سيستم فايل سرور و در صورت امكان سيستم فايل هاي ايستگاه هاي كاري از نوع NTFS باشد.
6- در يك شبكه استاندارد آدرس IP سرور معمولا ثابت و دستي انتخاب مي شود و ايستگاه هاي كاري آدرس خود را بطور اتوماتيك از DHCP شبكه دريافت مي كنند.
7- DNS زير ساخت اصلي Active Directoryمي باشد. اين سرويس بطور مستقل و يا در طول نصب Active Directoryقابل نصب مي باشد.
8- جهت نصب Active Directory به كنسول دستور ويندوز رفته و از دستور “dcpromo”استفاده كنيد. ويزارد نصب باز خواهد شد لذا به ترتيبي كه از شما خواسته شده عمل كرده و آن را به پايان برسانيد.
9- اگركلمه عبور در طول نصب استفاده كرده ايد آن را به خاطر سپرده و يا در جايي حفظ كنيد زيرا در صورتي كه بخواهيد Active Directory را Uninstallكنيد به آن نياز خواهيد داشت.
10- پس از نصب، سيستم را بايد Restart كنيد. اولين بار مدت بالا آمدن سيستم كمي طولاني تر خواهد بود.

از وب سایت شبکه سازان نسل جدید دیدن فرمایید
http://newnetwork.ir

فروشگاه بزرگ تجهیزات شبکه
http://shop.newnetwork.ir