مهمان گرامی سلام،
برای استفاده از تمام امکانات سایت میبایست
از طريق این لینک ثبت نام نمائید.
لطفاً این صفحه را به اشتراک بگذارید:
برترین کاربر ماه
 کاربر برتر ماه
موضوعات کارآمد
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: هدف

 1. #1
  Azad Del آنلاین نیست.
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  Jul 2014
  نوشته ها
  51
  تشکر
  0
  تشکر شده 17 بار در 15 ارسال

  هدف

  بازار آی تی ایران

  هدف
  هدف گذاری در زندگی وکسب وکار :
  مهمترین عامل ، در کسب هر موفقیتی ، تدوین و مشخص کردن دقیق اهداف می باشد. هدفگذاری مهمترین عامل حرکت و خلق آینده است ، هدفها هستند که مقصد و مسیر زندگی فردی و سازمانی را روشن می کنند.
  هدف گذاری به معنی ترسیم جاده ای برای آینده است .
  تلاشی ارزشمند است که معطوف به هدف باشد، تلاش بی هدف پرتاب تیر در تاریکی است یکی از موانع بسیار مهم موفقیت و کامیابی ، ناتوانی افراد و سازمانها در تدوین اهداف می باشد .
  شما هدفی را که نمی بینید نمی توانید بزنید......
  آنهایی که رویایی در ذهن و هدفی بر روی کاغذ نداشته باشند مقصدشان ناکجا آباد است . یکی از مهارتهایی که مدیران و کارکنان باید در خود تقویت نمایند ، مهارت هدف گذاری است.اهداف کلی ، کیفی و مبهم قابلیت اندازه گیری و اثر بخشی نخواهد داشت . فرایند هدف گذاری اهداف از ماموریتها و چشم اندازها نشئت می گیرند و بستگی به جواب سه سئوال ذیل دارد :
  در حال حاضر ،کجا هستیم ؟ به کجا می خواهیم برویم ؟ برای رسیدن به هدف چه باید بکنیم؟
  ( برای هدفگذاری اطلاع ازماموریت ها چشم انداز و وظایف سازمانها لازم و ضروری است .)
  اهداف باید در تحقق ماموریت و وظایف سازمانی باشد . وقتی که اهداف مشخص شدند برای چگونگی رسیدن به اهداف باید طرح ها و برنامه هایی تدوین گردیده ولیست کلیه فعالیتهایی که منجر به تحقق اهداف می شوند را مشخص نمود و پس از اجرای برنامه ها و فعالیتها باید نتایج و دستاوردها با اهداف مقایسه شوند تا اصلاحات لازم در اهداف ، برنامه ها و فعالیت ها به عمل آید . ویژگی های هدف گذاری خوب هدف باید روشن، واضح و مشخص باشد. هدف باید واقع بینانه باشد. هدف باید مکتوب، مدون و روی کاغذآورده شود.
  هدف باید در قالب یک جمله مثبت بیان شود. هدف باید تهییج کننده باشد. هدف باید کمی و قابل اندازه گیری باشد. هدف باید مقید به زمان باشد. هدف باید قابلیت اجرا و دست یافتنی باشد. هدف باید در راستای ماموریت ها و ارزشها تدوین شوند. هدف باید برای تمام اعضاء قابل فهم و قابل قبول باشد. هدف باید برای همه ذینفعان سودمند باشند. هدف بایدمورد تائید باشد. هدف باید انعطاف پذیر باشند. هدف باید متناسب با منابع و امکانات تدوین گردد .
  محاسن و مزایای هدف گذاری :::
  هدف گذاری ؛ امکان اندازه گیری پیشرفت و بهبود را فراهم می نماید.
  هدف گذاری ؛ انگیزه و روحیه تلاش را بهبود می بخشد.
  هدف گذاری ؛ باعث ایجاد هماهنگی و وحدت می گردد. هدف گذاری ؛ شرط لازم برنامه ریزی است ، برنامه بدون هدف بی معنی است .
  هدف گذاری ؛ باعث تمرکز بر فعالیت ها می شود.
  هدف گذاری ؛ امکان تدوین شاخصها و معیارها و ارزیابی عملکرد را فراهم می نماید .
  هدف گذاری؛ امکان مقایسه نتایج و پیامدها را فراهم می کند.
  هدف گذاری ؛ انحراف در عملکرد ها و برنامه ها را مشخص می کند.
  هدف گذاری؛ میزان کارایی و اثر بخشی سازمان را معین می کند.
  هدف گذاری؛ فعالیتهای زاید را شناسایی و مشخص می کند.
  هدف گذاری ؛ احتمال موفقیت را بیشتر می کند.
  هدف گذاری ؛ باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.
  هدف گذاری ؛ باعث رشد و تعالی می گردد
  . رابطه بین هدف و انگیزه رفتار آدمی تحت تاثیر اهداف و انگیزه ها هستند . اهداف و انگیزه به عنوان نیازهای بیرونی و درونی به همدیگر اثر متقابل داشته و رفتار آدمی را مشخص میکند .
  اهداف بلند ووالاانگیزة بیشتر و اهداف پایین تر و پست تر انگیزه کمتری را ایجاد می نمایند.
  همچنین افراد با انگیزه ، اهداف بلندتر و والاتری را انتخاب نموده ولی افراد بی انگیزه اهداف پایین و پست تری را انتخاب می نمایند. هدف گذاری والاتر به افراد با انگیزه نیاز دارد به همین منظور توصیه می شود در افزایش روحیه و انگیزه کارکنان تلاش بیشتری گردد.
  رابطه بین هدف و برنامه ریزی بین هدف گذاری و برنامه ریزی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. برنامه بدون هدف اثر بخشی نداشته و هدف بدون برنامه ، خیال و رویایی بیش نیست .
  هدف گذاری جزء لاینفک برنامه ریزی است و برنامه ریزی فرایندی است که چگونگی حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب ( هدف ) را مشخص می نماید. برنامه ریزی خود هدف نیست بلکه وسیله و ابزاری برای تحق اهداف است . برای موفقیت و بهبود فردی و سازمانی ، هدف گذاری خوب شرط لازم و برنامه ریزی مناسب شرط کافی است .
  رابطه بین هدف و ارزیابی عملکرد نظارت و ارزیابیهای زیادی در سازمانها و واحدها انجام می شود که اگر معطوف به هدف نباشد اتلاف منابع خواهد بود بدون هدف گذاری ارزیابی مقدور نیست ، زیرا هدف ارزیابی میزان تحقق اهداف است اگر اهداف معین و مشخص نباشند ارزیابی امکان پذیر نخواهد بود. ارزیابی عملکرد فرایندی است که نتایج را با اهداف مورد مقایسه قرار داده و فاصله را معین می کند.
  شاخص ها و معیارهای ارزیابی عملکرد باید براساس اهداف پیش بینی شده تدوین گردند. توصیه های لازم برای هدف گذاری مناسب با توجه به مطالب مطرح شده با ضرورت ، محاسن، ویژگیها و فرآیند هدف گذاری آشنا شدید برای افزایش مهارت هدف گذاری به نکات ذیل توجه نمائید.
  – مهارت لازم برای هدفگذاری را در خود تقویت نمائید. –
  لیست کلیه هدفهایی که باید به آنها برسید را تهیه نمائید. – با توجه به اینکه تحقق اهداف به صورت همزمان میسر نیست اهداف لیست شده را براساس اهمیت و ضرورت اولویت بندی نمایید. - اولویت های مشخص شده را رعایت نمائید یعنی ابتدا ازهدفی شروع کنید که اولویتش از همه بیشتر است . - اهداف را حتما بر روی کاغذ مکتوب نمائید .
  انگیزه های لازم برای تحقق اهداف را فراهم کنید. – در صورت بزرگ بودن اهداف آنهارا به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. – لیستی از اقدامات قابل انجام برای تحقق هر یک از اهدافتان را تهیه و تنظیم نمائید. – هفته خود را با لیست کردن کارها و امور اساسی آغاز کنید.
  ( استفاده از فرم تعیین اهداف هفتگی ) – هر روز صبح شش مورد از مهمترین کارهایی که باید در طول روز به انجام برسانید را براساس اولویت مشخص کنید.
  ( استفاده از فرم تعیین اهداف روزانه ) به خاطرداشته باشید که هدف گذاری بسیار مهم است ، زندگی کنونی شما مرهون
  هدفها هستند که به ارزیابی معنی و جهت می بخشند .

  هدفهایی است که قبلا بصورت آگاهانه یا ناآگاهانه انتخاب کرده اید و آینده شما بستگی به هدفهایی دارد که هم اکنون انتخاب می کنید.
  ویرایش توسط Azad Del : August 2nd, 2014 در ساعت 10:41

کلمات کلیدی این موضوع