راهنمای خرید بلوری درایو
Blu-ray چیست؟

Blu-ray یک فرمت دیسک اپتیکی است که برای ذخیرهسازی تصاویر ویدیویی وضوح بالا و نیز بازیها کاربرد دارد. این دیسکها در واقع نسل بعد از DVشD هستند و کیفیت تصویر فولاچدی را به ما عرضه میکنند، این دیسکها در ظاهر کاملاً شبیه DVDهای استاندارد هستند و استفاده از آنها به همان آسانی میسر است. شاید مهمترین نکته این باشد که منوها در هر دو فرمت مشابه است، و پخش کنندههای Blu-ray توان پخش کلیه دیسکهای نقره ای شما در فرمتهای CD یا DVD را دارند.
ویژگیهای Blu-Ray
هرچند سال یکبار یک پیشرفت فنی تجربه سرگرمیهای خانگی را متحول میکند. DVDها در مقایسه با نوارهای VHS صدا و تصویر بسیار بهتری به ما عرضه کردند، و قابلیت دسترسی صحنه به صحنه و امکاناتی مانند نظرات کارگردان – همه در قالبی بادوام که نگهداری بسیار راحتی داشت در اختیار ما قرار گرفت. اما حالا با محبوبیت تلویزیونهای وضوح بالا (HDTV)، پخشکنندهها و دیسکهای Blu-ray موج جدیدی از خلاقیت و نوآوری را در سیستمهای سرگرمی خانگی ایجاد کردهاند.
بطور خلاصه میتوان گفت که Blu-ray جایگزین وضوح بالای DVD است و از امکانات تلویزیونهای HDTV و اینترنت برای ارائه صدا و تصویر با کیفیت عالی، برنامههای بهتر، قابلیتهای بیشتر و آسایش بیشتر بهره میگیرد.
اگر یک تلویزیون HDTV دارید یا درصدد خرید یکی از این تلویزیونها هستید، توجه داشته باشید که با یک پخش کننده Blu-ray جدید میتوانید بهترین کیفیت صدا و تصویر ممکن، بهترین قابلیتهای ویژه و آسایش و راحتی فیلمهای آنلاین اینترنتی را تجربه کنید.
تصویر بهتر
Blu-Ray
دیسکهای Blu-ray بهترین کیفیت تصویر ممکن را برای یک تلویزیون HDTV تولید میکنند – حتی بهتر از تصویر اچدی کابلی و یا برنامههای ماهوارهای، و باید گفت که تنها راه برای استفاده از برنامههای 3 بعدی هستند. دقت تصویر آنها تا هفت برابر یک DVD است. به زبان ساده، همه چیز واضحتر به نظر میرسد – جزییاتی مانند پوست و مو، طرح روی لباسها و حتی چهره افراد در پس زمینه میتواند کاملاً واضح باشد. علاوه بر این رنگ تصاویر دیسکهای Blu-ray بسیار دقیقتر است و تصاویر غنی آنها چنان به واقعیت نزدیک میباشد که ممکن است سه بعدی به نظر برسند (حتی بدون فن آوری 3 بعدی) .
صدای بهتر Blu-Ray
قابلیتهای صدای فراگیر (سوراند) خانگی که اولین بار در DVDها تجربه کردیم با Blu-ray وارد مرحله جدیدی شده است. فرمت ظرفیت بالای این دیسکها اجازه بازسازی عمق صدای بیشتر و پشتیبانی بهتر برای بلندگوهای اضافی را میدهد. برخی از فرمتهای جدید صدای فراگیر که در Blu-ray پشتیبانی میشوند، مانند Dolby TrueHD و DTS-HD Master Audio عملاً مشابه صدای اصلی در سالنهای سینماست. پس تنها محدودیت موجود برای کیفیت صدا، سیستم سینمای خانگی یا تلویزیون خواهد بود. البته با سیستمهای سینمای خانگی جدید در اندازهها و قیمتهای متنوع، ارتقا بخشیدن به تجهیزات موجود و دست یافتن به تجربهای سینمایی تر در خانه از همیشه آسانتر شده است.
چگونگی کار
دیسکهای Blu-ray از لحاظ ظاهری و اندازه شبیه دیسکهای DVD هستند، اما همه جنبههای دیگر آنها از طراحی جدیدی برخوردار است:

• فن آوری لیزری جدیدتر برای ظرفیت بالاتر
دیسکهای Blu-ray از لیزر آبی استفاده میکنند که پرتو باریکتری در مقایسه با لیزر قرمز DVDها دارد و در ابعاد و اندازه مشابه، ظرفیتی تا پنج برابر DVDها ایجاد میکند.

• مواد متفاوت
دیسکهای Blu-ray برای اینکه دوام بالاتری داشته باشند از پلاستیکی سختتر و بسیار مقاومتر در برابر خط و خراش ساخته میشوند.
• فشرده سازی پیشرفته تر ویدیویی
اطلاعات ذخیره شده روی دیسکهای Blu-ray از جدیدترین فنآوری فشرده سازی ویدیویی بهره میگیرد تا حجم بیشتری از اطلاعات را در فضای مشابه، بدون نویز یا اشکالات ویدیویی تصویر جا دهد.
ویژگی های اختصاصی
ما به برنامههای اضافی مانند نظرات و یا "مراحل ساخت" فیلمها در DVDها عادت کردهایم، اما برخی از پخش کنندههای Blu-ray قابلیتهای نوآورانه بسیار جالبی دارند تا با شیوههایی کاملاً جدید با فیلمها و برنامهها تعامل داشته باشیم – امکاناتی مانند تراکهای صوتی و لایههای ویدیویی با تصاویر اضافی مرتبط با برنامه در حال.
برنامه های کاربردی: از محدوده دیسک ها فراتر بروید
پخش کنندههای جدیدتر Blu-ray میتوانند به اینترنت وصل شده از محدوده دیسکهای Blu-ray فراتر رفته و از برنامههای کاربردی مانند LOVEFiLM برای پخش آنلاین فیلمها و برنامههای درخواستی پشتیبانی میکنند.
از سایر برنامههای کاربردی پشتیبانی شده میتوان به رادیوی سفارشی اینترنتی از Pandora، برنامههای اخبار و وضعیت آب و هوا از منابعی خبری معتبر اشاره کرد. پشتیبانی از برنامههای کاربردی به نوع و مدل پخش کننده Blu-ray بستگی دارد، اما امروزه این برنامهها دارند به قابلیتهای استاندارد دستگاهها تبدیل میشوند. قابلیتی که آسایش فراوان و حق انتخاب آسان برنامهها را برای شما در پی دارد.
تلویزیون با ورودی HDMI یا کامپوننت
Blu-ray و HDMI بواقع برای همدیگر طراحی شده اند. بهترین و سادهترین راه برای وصل کردن یک پخش کننده Blu-ray به تلویزیون، استفاده از اتصال HDMI است چون که بالاترین کیفیت سیگنال را با یک کابل تکی با انتهای تخت ارائه میکند. همه پخشکنندههای Blu-ray دارای خروجی HDMI هستند و تمام تلویزیونهای HDTV جدیدتر دارای ورودی HDMI میباشند.
اگر تلویزیون HDTV شما فاقد ورودی HDMI است، ورودی کامپوننت گزینهای قدیمیتر است که میتوانید از آن استفاده کنید و کیفیت اچدی آن برای پخشکننده شما مناسب خواهد بود. اتصالات ویدیویی کامپوننت از سه کابل گرد با سرهای قرمز، آبی و سبز در کنار هم استفاده میکنند. هر تلویزیون HDTV فاقد HDMI یک یا چند ورودی کامپوننت دارد. اگر میخواهید برای تلویزیون خود از یک اتصال کامپوننت استفاده کنید، مطمئن شوید که پخش کننده Blu-ray نیز خروجی کامپوننت داشته باشد (بعضی از پخش کنندههای جدید Blu-ray این خروجی را ندارند).
اتصال اینترنت باندگسترده (کابلی یا DSL)
همانطور که در بالا عنوان شد، جدیدترین پخشکنندههای Blu-ray برای کار با اینترنت طراحی شدهاند و امکان استفاده از ویژگیهای اینترنتی بعضی دیسکها، پشتیبانی از پخش آنلاین فیلمها و کار با برنامههای کاربردی را فراهم میآورند. اما جدای از این قابلیتها، برای استفاده از دیسکهایBlu-ray که دارای نرم افزار یا قابلیتهای جدیدتر هستند باید امکان بروزرسانی اینترنتی پخش کننده وجود داشته باشد. اگر مودم کابلی یا DSL شما در کنار تلویزیون قرار ندارد تا اتصال کابلی را آسان سازد، به دنبال پخشکنندههای Blu-ray با قابلیت Wi-Fi باشید تا بتوانید کل شبکه بیسیم خانگی خود را با کمترین زحمت برقرار سازید.
لوازم مورد نیاز
بطور کلی اگر یک فیلم Blu-ray را در یک تلویزیون HDTV تماشا کنید، برتری کیفیت تصویر را عیناً مشاهده خواهید کرد. تنها مسئلهای که باید به آن توجه کنید این است که اگر میخواهید یک پخش کننده Blu-ray برای تلویزیون HDTV کمی قدیمیتر خود خریداری کنید، باید از سازگار بودن اتصالات پخش کننده و تلویزیون اطمینان حاصل کنید.