در این مطلب با یک روش جهت آموزش روت کردن اندروید بسیار ساده برای اکثر گوشی ها و تبلت ها همراه باشید . و اما روت کردن اندروید چیست ؟ به چه معنی است ؟ مزایا و معایبی روت کردن اندروید گوشی یا تبلت چیست ؟
به جرات میتوان ادعا کرد اکثر کاربران دستگاههای اندرویدی حداقل یک بار واژه "روت کردن " به گوششان خورده است. "روت" در لغت به معنی "ریشه" است. یعنی دسترسی به فایلهای سیستمی و امکان اجازه تغییرات در آن را برای کاربران اندرویدی فراهم میکند یا می توان گفت روت کردن معادل گریختن از حبس در اندروید می باشد که به معنی بازکردن قفل سیستم عامل است تا شما بتوانید برنامه هایی که از طرف گوگل مورد تایید قرار نگرفته اند را نصب کنید یا سیستم عامل را آپدیت، نرم افزار را تعویض ، پردازنده را Overclock یا underclock کنید.
overclock و underclock به معنی دستکاری کردن پردازنده برای افزایش سرعت آن بیشتر از آن مقداری است که شرکت معین کرده است. البته روت کردن برای یک کاربر معمولی یک پروسه ترسناک به نظر می رسد. با این حال، روت کردن هسته نرم افزار گوشی هوشمندتان به نظر یک دستورالعمل خطرناک می آید و یک حرکت اشتباه می تواند همه چیز را خراب کند.
خوشبختانه یک نرم افزار کاربردی جدید با نام Kingo Android Root برای ویندوز وجود دارد که عمل روت کردن را با یک کلیک انجام می دهد. این نرم افزار مجانی می باشد که بر مبنای تست های نویسنده بر روی گوشی های Virgin Mobile Supreme بسیار خوب کار کرده است. ناگفته نماند که قبل از استفاده لیست گوشی هایی که با این برنامه سازگار می باشند را چک کنید. خب حالا ما مراحل را شروع می کنیم.

  • مرحله اول - نرم افزار Kingo Android Root را دانلود و نصب کنید.
  • مرحله دوم - USB debugging را از تنظیمات گوشی فعال کنید.

اگر گوشی شما اندروید ۴٫۰ یا ۴٫۱ می باشد، به Settings>>Developer Options برید و تیک گزینه USB debugging را بزنید. (در بعضی موارد شما باید اول Developer Options را فعال کنید). در نسخه های اندروید ۴٫۲ و بالا تر از آن به Settings>>About Phone>>Developer Options باید بروید و تیک USB debugging را بگذارید و OK را برای تایید بزنید.

  • مرحله سوم - اندروید روت را بر روی پی سی اجرا کنید.

سپس گوشی خود را بوسیله کابل USB به کامپبوتر وصل کنید. بعد از چند لحظه اتصال انجام شده به شما نشان داده خواهد شد.

  • مرحله چهارم - روی Root کلیک کنید .

خب حالا کاری نداشته باشد و منتظر بمانید تا برنامه کار خودش را انجام دهد.این عملیات حدود دو دقیقه می کشد که شامل ریبوت شدن اتوماتیک نیز می شود.
اگر درنظر دارید که این مراحل را معکوس کنید یعنی نمی خواهید گوشی شما روت شده باشد، گوشی را به کامپیوتر وصل کرده و برنامه را اجرا کنید و روی دکمه Remove Root کلیک کنید.